W jakim języku mówi się w Mołdawii?

W jakim języku mówi się w Mołdawii?

W jakim języku mówi się w Mołdawii?


Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest aż tak prosta, jak może się wydawać. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy istnieje język mołdawski, a jeżeli tak, to czy jest on podobny do jakiegoś innego języka.


W Republice Mołdawii (RM) językiem urzędowym jest język rumuński. Pomimo tego od czasu do czasu można natknąć się na określenie „język mołdawski”. Należy je rozumieć jako wariant języka rumuńskiego używanego w RM.


Oczywiście, wariant ten ma specyficzną wymowę i zapożyczenia, wynikające z kontaktów z językami słowiańskimi. Pomimo tych różnic jest on zrozumiały dla użytkowników „standardowej” rumuńszczyzny. Trudno zresztą mówić o „standardowej” rumuńszczyźnie, ponieważ jest to język, który do dzisiaj zachował wiele regionalnych różnic. Najczęściej już po wymianie kilku zdań można określić, skąd pochodzi nasz rozmówca.


Na potwierdzenie tego dialektalnego bogactwa kilka przykładów regionalizmów używanych w Republice Mołdawii wraz z ich odpowiednikami po polsku i po rumuńsku:

harbuz - arbuz (rum. pepene verde)

povidlă - powidła śliwkowe (rum. magiun)

păpușoi - kukurydza (rum. porumb)

bașcă - piwnica (rum. beci)

Józefina Święcicka

Tłumacz rumuńskiego

Jestem tłumaczką przysięgłą języka rumuńskiego (nr wpisu na listę Ministerstwa Sprawiedliwości: TP/18/23). Wykonuję tłumaczenia poświadczone (tzw. „przysięgłe”) w parach językowych: polski-rumuński, rumuński-polski oraz tłumaczenia zwykłe („nieprzysięgłe”) angielsko-rumuńskie. Moją główną specjalizacją tłumaczeniową jest prawo: wykonuję tłumaczenia dla sądów, Prokuratury, Policji. Ponadto współpracuję z firmami, instytucjami oraz klientami indywidualnymi w zakresie tłumaczeń pisemnych i ustnych, dotyczących szerokiego spektrum zagadnień i branż.

Kontakt